Lahana Diyeti Nasıl Yapılır?

Lahana Diyeti Nasıl Yapılır?

Lahana oldukça sağlıklı ve şifalı bir sebzedir ve birkaç çeşidi vardır, bunlar karalahana, mor lahana, beyaz lahana ve brüksel lahanasıdır. Diyet ile özleşen lahana çeşidi beyaz lahanadır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Örneğin U vitamini sadece lahana çeşitlerinde bulunan; mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyarak var olan yaraların iyileşmesini yardımcı olan bir vitamindir. Bunun haricinde içerisinde C, E ve K vitaminleri de bulunur. Bir porsiyon lahana günlük ihtiyacının %90'a yakın kısmını karşılar. Sodyum ve potasyum açısından da zengin olan lahana aynı zamanda Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko içermektedir. Ayrıca içerisinde bol miktarda diyet lifi ve protein barındırmasıdır. Lahananın bir diğer özelliği ise güçlü bir antioksidan olduğu için iç organların sağlığının korumasına yardımcı olmasıdır.

Lahananın Diyet Listelerinde Tercih Edilme Nedenleri

  • Lahana uzun süreli tokluk hissi sağlaması ve bol lifli olması nedeniyle iştahı azaltır. Diyet süresinde açlık krizi yaşanmasını engeller.
  • Lahana mide ve bağırsakları yormadan çalıştırarak ekstra kalori kaybedilmesine yardımcı olur. Diyet destekleyici uygulamalara gerek kalmadan kolayca kilo vermeyi sağlar.
  • Lahana idrar sökücü ve ödem atıcı bir sebzedir. Diyet listelerinde yer almasının en önemli nedeni diğer sebzelerden farklı olarak ödem sökerken vücudun tuz ve mineral dengesini bozmamasıdır.
  • Lahana metabolizmayı hızlandırır hormonlar arası dengeyi sağlar. Verilen kilolar diyet sonrası da korunur.

Önemli Uyarı: Lahana, emziren annelerde hem sütün kalitesini bozup hem de sütün miktarını azalttığı için kesinlikle önerilmez. O nedenle emziren annelerin lahana diyeti uygulaması bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından pek faydalı değildir.

Lahana Diyeti Nasıl Yapılır?

Lahana diyeti doğru uygulandığı takdirde kişiden kişiye farklılık gösterse de 7 günlük süreç içerisinde 5-8 kilo verildiği görülmüştür. Birer haftalık ara ile uygulanması daha sağlıklıdır. İmkan varsa yarım saatlik tempolu yürüyüşler kilo vermeye yardımcı olur. Her diyette olduğu gibi lahana diyetinde de suyun önemi oldukça fazladır.

Lahana Diyeti

Gün içerisinde mutlaka 2 litre su tüketimi yapılmalıdır. Günde 3 öğün lahana çorbası ve ek gıdalar tüketilir. Bakliyat tüketimi yasaktır. Bitki çayı ve bazı proteinlere izin vardır. Ara öğün olarak protein ağırlıklı kuru yemişler tüketilebilir. Harici tuz ve şeker tüketimi yapılmamalıdır. Lahana diyetinde lahana tüketimi hazırlanan lahana çorbası ile yapılır.

Lahana Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 adet orta boy lahana
  • 1 demet maydanoz
  • 1 adet kereviz
  • 5-6 adet kuru soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 2-3 adet domates

Lahana Çorbası Hazırlanışı

Kuru soğan, kereviz, sarımsak ve domates kabukları soyularak lahana ile birlikte iri parçalar halinde doğranır. Maydanoz ve kereviz sapları ince ince kıyılır. Tüm malzemeler geniş bir tencereye alınarak üzerini geçecek kadar su ilave edilir ve kaynamaya bırakılır. Tüm sebzeler eridikten sonra mikserden geçirilir. Çorbanın kıvamının çok sulu olmamasına dikkat edilmelidir. Çorbada yağ ve tuz kullanılmamalıdır. Damak zevkine göre baharat ilavesi yapılabilir.

Lahana Diyeti Örnek Liste

1.Gün:

Üç öğün istenilen kadar lahana çorbası.

2. Gün:

Sabah ve öğlen istenilen kadar lahana çorbası, akşam yemeğinde ise haşlanmış patates ve ufak bir kase lahana çorbası.

3. Gün:

Üç öğün istenilen kadar lahana çorbası ve yoğurt, ara öğünlerde bir avuç ceviz ve kabak çekirdeği tüketilebilir.

4.Gün:

Sabah kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta ve ufak bir kase lahana çorbası, öğlen ve akşam istenilen kadar lahana çorbası.

5. Gün:

Sabah ve öğlen istenilen kadar lahana çorbası ve yoğurt, akşam yemeğinde ızgarada pişmiş 200 gram kırmızı et ve ufak bir kase lahana çorbası

6. Gün:

Sabah kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta, lor peyniri ve ufak bir kase lahana çorbası, öğlen ve akşam istenilen kadar lahana çorbası ve yoğurt

7. Gün:

Sabah haşlanmış kepekli pirinç ve lahana çorbası, öğlen ve akşam istenilen kadar lahana çorbası ve yoğurt, ara öğünlerde bir avuç ceviz ve kabak çekirdeği tüketilebilir.