Somun Nerelerde Kullanılır?

Somun Nerelerde Kullanılır?

Somun birçok yerde kullanılan olmazsa olmaz akşamlardan biridir. Önemli bir bağlantı aracı olması ile bilinir. Otomotiv sektörü, mobilya, doğalgaz, beyaz eşya gibi çeşitli alanlarda bu aksamlar kullanılır. Bu sektörde en fazla kullanılan bağlantı elemanları arasında yer alır. Farklı nesnelerde cıvataların sağlamlaşması amacı ile somun kullanılır. Saplama ve cıvatalar için somun vazgeçilmez bir parçadır. Cıvatadan sonra en önemli bağlama elemanı olarak bilinir. Özellik ve şekillerine bağlı olarak farklı çeşitleri bulunur. Kullanılacakları alanlara göre seçilecek olan somun çeşitleri farklılık gösterir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Somun Kullanımının Önemi

Somun işlevsel anlamda cıvata ile birbirini tamamlama özelliğine sahiptir. Makine ile inşaat sektöründe de bu bağlantı elemanları sık sık kullanılır. Malzemelerin bel kemiği olma özelliği bulunur. Somunun oturma yüzeyi ile üst kısmı arasında kalan bölüm somun kalınlığı olarak isimlendirilir. Somun kalınlığı (m) ile ifade edilir. Anahtar ağzı da somun ile ilgili kullanılan terimlerden biridir. Somun parçalarının sökülüp takılma işlemlerinde anahtar ile somunun temas ettiği, paralel iki yüzey arasında kalan mesafe anahtar ağzı olarak isimlendirilir. Anahtar ağzı ise (s) ile gösterilir.

Farklı Somun Çeşitleri


Somun kullanım alanlarına göre farklı çeşitlerden oluşur. Pek çok somun çeşidi arasında en çok kullanılan çeşitler bulunur. Altı köşe kör somun, kare somun, altı köşe somun, boru dişi somun, kare kaynak somunu en çok kullanılan somun çeşitleri arasında yer alır. Bunların dışında da pek çok somun çeşidi bulunur. Somunların orta kısmında vida deliği bulunur. Bu yardımcı parça sayesinde cıvatalar birbirine bağlanır. Bu şekilde cıvataların bulunduğu yere sağlam bir şekilde yerleşmesi işlemi gerçekleştirilir. Somun ne kadar fazla sıkılırsa sağlamlığı da aynı derecede artar. Bu nedenle bağlantı elemanı olarak somun son derece önemlidir.