Mikro Kredi Nedir Nasıl Alınır?

Mikro Kredi Nedir Nasıl Alınır?

Mikro kredi olarak adlandırılan yeni girişimcilik kredisinin son dönemlerde giderek daha da popüler hale geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle de kendi gelirini yaratmak isteyen kadınlar için hazırlanmış olan bu kredi, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını elde edebilmek için faydalanabilecekleri çözümlerden birisi. Dilerseniz mikro kredi nedir ve mikro kredi nasıl alınır sorularının cevaplarını sizler için kısaca sunalım.

Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi, aslında temel anlamıyla kadınların kendi gelirlerini yaratabilmeleri için onlara sunulan ufak bir sermayedir. Bu kredi sayesinde kendinize ek gelir yaratmak için gereken sermayeyi elde edebiliyor, bunu yaparken de herhangi bir kefalet ya da teminat sunmak zorunda kalmıyorsunuz. Dolayısıyla bilhassa gelir düzeyi düşük kadınların kendilerini iş dünyasına atabilmeleri için yaratılan en önemli fırsatlardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Başvurusunu gerçekleştiren kadınlara Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından üç gün boyunca gerekli eğitimler verilmektedir ve bu süreçte kadınların yakından tanınması sağlanmaktadır. Eğer kurum, eğitim verilen kadınların bu işe haiz olabileceklerine kanaat getirirse kredi kendilerine teslim edilmekte ve yapılmak istenen işe başlanmaktadır. İlk defa mikro kredi alan kadınlar en fazla 1000 lira kadar kredi çekebiliyorlar ancak bir yıl boyunca düzenli olarak geri ödemelerini gerçekleştirmeleri halinde her sene alabilecekleri rakam giderek artış gösteriyor. Zira bazı kadınların altıncı senelerinde sekiz bin lira bile aldıkları görülmektedir.

Mikro Kredi Nasıl Geri Ödenir?

Mikro krediyi geri ödemek de oldukça kolay. Haftalık olarak ödemelerinizi parça parça gerçekleştiriyor, böylece çok daralmadan borcunuzu kapatıyorsunuz. Hatta hemen gelir elde edememe ihtimalinize karşın ilk 6 hafta boyunca herhangi bir ödeme yapmıyor, senenin geri kalanında ise 46 haftada tüm borcunuzu kapatıyorsunuz. Elbette mikro kredinin tüm avantajlarından faydalanabilmek için alınan krediyi israf etmemeniz ve doğru bir şekilde kullanarak işinize yatırmanız çok önemli.