Elektronik Cüzdan Nedir?

Elektronik Cüzdan Nedir?

Elektronik cüzdan; banka kartı ve kredi kartı veya ön ödemeli kartlardan tek bir yerde tanımlandığı bir elektronik cüzdanın sistemine verilmekte olan isim olmaktadır. Elektronik cüzdanın sayesinde kart sahiplerinin kartlarının bilgilerini sisteme güvenli bir biçimde ekleniyor, burada da saklıyor, gerektiğinde de güncelliyor veya iptal edebiliyor. Bazı internet sitesinde ödeme yapacakları zamanda da ödeme sayfasına geldiklerinde de tanımlı kartı seçip tek tık ile ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar. Bir diğer ifade ediş ile kart sahipleri dijital cüzdanın sayesinde kolay, güvenli, pratik bir biçimde ödeme deneyimi yaşayabiliyor. Kullanıcıların girmekte olduğu kart bilgileri de bulutta saklanıyor ve internet sitelerinde alışveriş yapılacağı zamanda herhangi bir bilgi girmeye gerek duyulmadan kolay bir biçimde sistemden çekilebiliyor. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Elektronik Cüzdan Ne İşe Yarar Ve Nasıl Alınır?

Elektronik cüzdan, kullanıcı olan kişinin elektronik işlemlerinin saha hızlı bir şekilde yapmasına imkan sağlayan elektronik bir cihaz anlamına gelmektedir. Örnek verecek olursak; kullanıcı olan kişiler akıllı telefonlarını kullanmak suretiyle bir mağazadan veya bilgisayardan çevrim içi olan bir yolla bir şey satın alabilmektedirler. Kullanıcı olan kişilerin banka hesapları da dijital olan cüzdanları ile bir bağlantı içinde olabilmektedir. Buna ek olmakla sağlık kartı, sürücü belgesi ve benzeri şekilde kimlik belgelerini de akıllı telefonlarda saklanabilmektedirler. Böylece kişilerin kimlik belgeleri karşı tarafa kablosuz olmak suretiyle aktarılabilmektedir. Teknolojinin gelişmekte olması ve yeni çözümlerin bulunmakta olası ile beraber elektronik cüzdanlar sadece temel finans işlemlerinde değil, kimlik bilgileri doğrulatma işlemleri için de kullanılabiliyor. Örnek verecek olursak; alkolü satın alma işlemi için dijital cüzdanla mağaza müşterisi olan alıcının yaşını doğrulayabilmektedir. Giderek popülaritesi daha da artan bu sistem, farklı şekilde çözümler ve farklı açılardan kullanım alanlarını da kedi beraberinde getirmektedir. Kripto paraya sahip olmak isteyen kişiler öncelikle kripto para cüzdanı oluşturmaları gerekliliği söz konusu olmaktadır. Elektronik para cüzdanlarının kullanıcı kişilerin dijital paralarını muhafaza eden elektronik cüzdanlar olarak varlık göstermektedirler. Bitcoini tutmak isteyenlerin BTC cüzdanına da sahip olma mecburiyetleri söz konusu olmaktadır. Ethereumi tutmak isteyen bir bireyin de ETH cüzdanın adresine sahip olması zorunludur. Her coinin de kendisine ait olmakta olan bir alt yapısı ve kendisine ait olmakta olan bir cüzdanı bulunmaktadır. Tokenlerde ise bu cüzdanların alt yapısını kullanmakta bulunup bu coinlerin cüzdanlarında da muhafaza edilebilmektedirler. Kripto paranın cüzdanını oluşturmak istediğiniz vakit de ise isterlerse web üzerinden isterlerse mobil uygulamaları da kullanarak kolay bir şekilde oluşturma işlemini gerçekleştirmeniz sağlanmaktadır.

Elektronik Cüzdan Nasıl Oluşturulur?


1. Adım: Öncelik olarak elektronik cüzdan uygulamasını indir.

2. Adım: Daha sonra ise uygulamaya giriş yap.

3. Adım: Elektronik cüzdan uygulaması üzerinden "bir cüzdanı oluşturma" seçeneğine tıkla.

4. Adım: Eposta adresi yaz sonra şifre belirle.

5. Adım: Sonra açılmış olan ekran üzerinde pin kodunu oluştur.

6- İsterseniz parmak izini atlayabilirsiniz. Email doğrulamasını da sizden isteyecek o sırada isterseniz daha sonra da yapabilirsiniz.

7. Adım: Sol menüden "Parayı Yedekleme" butonuna bas ve yedekleme işlemini de başlat.

8. Adım: Para Yedekleme işleminin esnasında size 12 tane kelime verilmektedir. Bu kelimeleri sizin bir kâğıdım üzerine veya bilgisayarda bir kimsenin ulaşamayacağı bir yere kaydetmeniz yararlı olacaktır. Verilmiş olan 12 kelimeyi de dikkatli bir biçimde not alın daha sonra rastgele 3 tanesini talep edecek ve siz bu üç kelimeyi yazarak da yedekleme işlemini tamamlayacaksınız.