CNC Router Nedir?

CNC Router Nedir?

Bir bilgisayar sayısal kontrol yani CNC routerı, ahşap, kompozitler, alüminyum, çelik, plastik, cam ve köpükler gibi çeşitli sert malzemelerin kesilmesi için kullanılan el tipi yönlendiriciyle ilgili bilgisayar kontrollü bir kesme makinesidir. CNC router, panel testere, işmili kalıpçı ve delme makinesi gibi birçok marangozluk makinesinin görevlerini yerine getirebilir. Ayrıca yuvaları ve zıvanaları da kesebilme özelliğine sahiptirler. Öte yandan bu router, CNC freze tezgahına çok benzer. El ile yönlendirme yapmak yerine, takım yolları bilgisayar sayısal kontrolü ile kontrol edilir. CNC router, CNC varyantlarına sahip birçok araçtan biridir.

Verimlilik ve CNC Router

Bir CNC router tipik olarak tutarlı ve yüksek kaliteli işler üretir ve fabrika verimliliğini artırır. Bir jig yönlendiriciden farklı olarak, CNC router tekrarlanan özdeş üretim kadar etkili bir kerelik üretim yapabilir. Faydaları arasında otomasyon, hassasiyet, atık ve hataların azaltılması ve bitmiş ürünün piyasaya çıkma süresi yer alır.

CNC Router Kullanımı

İnsan operatörü, makine takımını (0,25 inç v-bit veya 0,75 inç çekirdek kutu biti gibi), hızı, kesme derinliğini ve takım yolunu seçer. Kesim yolu için, çoğu makine vektörleri izleme, vektörlerin dışını kesme veya vektörlerin içinde kesme seçenekleri sunar. Operatör parçanın merkez noktasını belirler, parçayı masaya sabitler, ucu doğrudan işaretli merkezin üzerine ve parçanın yüzüne doğru hareket ettirir ve bunu başlangıç noktası olarak işaretler. Operatör biti birkaç inç yukarı taşır ve çalıştırma G kodu işlevini seçer. Makine tasarımı kesmeye başlar.