NASIL KİLO VEREBİLİRİZ?

NASIL KİLO VEREBİLİRİZ?

KİLO VERMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kadından erkeğe gencinden yaşlısına topumun her kesiminden birçok kişinin ortak sorunu fazla kilolarımızdır. Yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte yeniden en çok konuşulan konu olmaktadır. Pek çok insan aç kalarak zayıflamaya çalışsa da bunun çok yanlış bir düşünce olduğunu bilmek gerekmektedir. En sık yapılan hataların başında gelen öğün atlamanın kiloyu arttırdığını ve kilo vermeyi olumsun etkilediğini unutmamamız gerekmektedir. Kilo verme konusunda doğru olduğunu düşündüğümüz ama yanlış olarak uyguladığımız ve bununda kilo yemek yerine almamıza neden olduğunu farkına varmamamıza sebep olmaktadır.

GEREKENLER ;

1.Bol su içmelisiniz : Kilo verme süresince bol su tüketmeye gayret etmelisiniz. Suyun kalorisi bulunmamaktadır. İçine bir miktar limon suyu ile limon dilimleri koyabilirsiniz. Su tüketiminizin az olması metabolizmanızı yavaşlatabilir. Gün içinde içtiğiniz çay,kahve su yerine geçmemektedir.bu nedenle günde 2 yada 3 litre su içmelisiniz.

2.Öğün atlamamalısınız : Uzmanlarımız kilo vermek isteyenler için bazı öğünleri özelliklede kahvaltıyı atlamanın en büyük yanlış olduğunu söylemektedirler. Bu yüzden kahvaltıya dikkat etmek gerekmektedir.

3. Kahve ve Yeşilçay içmelisiniz : Yeşil çay yağ yakımını hızlandırmaktadır. Bu yüzden günde bir fincan içeniz sizi fayda sağlayacaktır. Kahvedeki kafein ise hızlı bir metabolizma sağlamaktadır. Kahvenizi şekersiz içmek daha iyi olacaktır.

4. Yemeğe hafif bir salata ile başlamalısınız :Başta tüketilen salata midede doluluk hissi verecektir. Bu yüzden ana yemek porsiyonunu daha az tüketmenizi sağlayacaktır.

5. Lokmaları iyi çiğnemelisiniz :Yediğiniz lokmaları çiğneme süreside hızlı kilo vermede önemli etkendir.

6. Proteine ağırlık vermelisiniz : Menünüzde et, tavuk, balık gibi protein ağırlıklı ürünler yemeniz kilo vermenize yardımcı olacaktır.

7. Şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız : Çaya kahveye şeker atmadan içmeye çalışmalısınız. Şekerli yiyecek veya içecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Kilo verme süreciniz oldukça iyi etkilenecektir.

8. Sağlıklı yağlar tercih etmelisiniz: bitkisel yağlar olarak adlandırılan Ayçiçek yağı, mısır özü, soya yağı gibi yağlar tüketmemelisiniz. Daha çok sızma zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı ve avakadodaki yağdır.

10. Vitamin takviyesi yapmalısınız: D vitamini B12 vitamini omega3 gibi vitamin takviyesi yapmalısınız.

11. Bilinçli alışveriş yapmalısınız : Alışveriş yaparken bilinçli olmalısınız gıda ürünleri üzerindeki beslenme değerlerini okumalısınız.