Genital Bölge Kararması Nasıl Önlenir ?

Genital Bölge Kararması Nasıl Önlenir ?

Genital bölge kararınca vücudun diğer renk tonuyla uyuşmayarak daha koyu bir renge geçer ve bu bazı kadınları psikolojik olarak etkileyerek cinsel yaşamlarını da etki edebiliyor. Kararmalar iç ve dış genital bölgelerde görülebilir. Renk kararması çok doğaldır, renk kararması hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Yaş ilerledikçe genital bölgedeki kararmalar artabilir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da kararma meydana gelmesi çok normaldir. Genital bölgenizin kararmaması için ıslak ve nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz. Hamile olan kadınlar hormonal değişiklik yaşadığı için hamilelik süresinde genital bölge kararması meydana gelebilir. Epilasyon ve lazer uygulamaları da genital bölgelerin kararmasında büyük etkisi vardır. Renk kararması genellikle kalıcıdır. Genital bölgede çok sık jilet kullanmak kararma yapar ve yanlış yapılan genital bölge temizliğinde kararmalar olması çok normaldir. Genital bölgenizde kararma meydana gelmesini istemiyorsanız ağda ile temizliğinizi yapmalısınız. İç çamaşırı seçiminizde kararma olmasında büyük bir önem taşımaktadır hem sağlığınız hem de genital bölgenizde kararma olmaması için iç çamaşırınızın pamuklu ve hava geçirecek tarzda olmasına özen gösterin. Genital bölgedeki kararmaları beyazlatmak için birçok kozmetik ürün bulunmaktadır ve bunun için olan lazer uygulamaları da bulunmaktadır. Düzenli bir uygulama sayesinde genital bölgenizdeki kararmalardan kurtulabilirsiniz. Doğal evde kendinizin hazırlayabileceği genital bölgedeki rengi beyazlatıcı maskeler de hazırlayarak düzenli bir uygulama ile kararmaları tedavi edebilirsiniz.

Genital Bölge Beyazlatma Maskesi

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı badem yağı
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı süt tozu
  • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kase içerisine ekleyerek malzemeleri iyice karıştırın. Hazırladığınız kararmayı tedavi eden maskeyi genital bölgenize sürerek maskeyi 20 dakika kadar bekletin ve cildinizi temizleyin. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak maskeyi uyguladığınız zaman genital bölgedeki kararmaların azaldığını fark edeceksiniz.

Genital Bölge İçin Limon Maskesi

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri bir kap içerisine ekleyerek malzemeleri iyice karıştırın. Hazırlanan maskeyi genital bölgenize sürerek maskeyi cildinizde 10 dakika bekletip cildinizi temizleyin. Maskeyi haftada 1 defa düzenli olarak uygulayarak genital bölgenizdeki kararmaları beyazlatabilirsiniz.