Kısa Soket Çoraplarda Kullanılan İplikler

Kısa Soket Çoraplarda Kullanılan İplikler

Bambu: Boyandığında ışıltılı bir görünüm alıyor, ultraviyole ışınlarını kırıyor, anti bakteriyel özellik taşıyor, içeriğindeki bambu kun maddesi sayesinde deride alerji yapmıyor. Çok iyi nem çekmesi sayesinde, hava geçirgenliği sağlayarak, bedenin nefes almasına yardımcı olup, yaz ve kış ayları için tercih ediliyor. Yıpranmaya çok dayanıklı değildir. Bazı bambu elyaflarından kaynaklanan tüylenme yapabilir. Fakat bambu oranı yüksek çoraplar ve diğer tekstil ürünleri teninize temas ettiğinde sağlık ve konfor açısından mükemmeldir.

Modal İpliği

Modal iplikleri, kayın ağacından üretilen tamamıyla doğal, yaş ve kuru mukavemeti yüksek bir lif çeşididir. Yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Nem transfer özelliği gayet iyidir. Modal iplikle örülen veya dokunan kumaşlar, yumuşak tuşeye sahiptir. Çok iyi nem transfer özelliği nedeniyle sıcak, rutubetli iklimlerde dahi giyim konforu sunar.

Merserize İpliği

Merserize ipliği Penye/Pamuk ipliğinin yakarak düzleştirilmiş halidir. Merserize ipliği ilk görüşte naylonumsu bir görüntüye sahiptir. Fakat bu görüntü ipliğin sert ve pürüzsüz olmasından kaynaklıdır. Tüylenme oranı diğer ipliklere göre çok daha azdır.

Viskon İpliği

Viskon iplikleri, Okaliptüs, söğüt ve kavak ağacından üretilir. Pamuk gibi selülozdan oluşur. Nem alma özelliği yüksek olduğu için boya ve baskı işlemlerine çok elverişlidir. Dolayısıyla, renklerin daha parlak görünmesini sağlar. Genellikle Viskon elyafları pamuk, keten, ipek, Lyocell Tencel, Modal ve yün gibi diğer elyaflarla karışımlı olarak da kullanılmaktadır.