Eşanjör Nedir?

Eşanjör Nedir?

Eşanjör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

En basit anlamıyla iki sıvı ya da akışkan arasında ısı alışverişini sağlayan bir araçtır. Bir taraftan giren sıvı ya da akışkan bir ara bölme ya da iç araç ile diğer akışkana karışmadan ısı alışverişinde bulunur. Bu ısı alışverişini sağlayan sisteme eşanjör denir. Kendi arasında sınıflandırmak istediğimizde üç farklı tip ile karşılaşırız. Bunlardan ilki en çok kullanılan plakalı olandır. Daha sonra lehimli eşanjör ve borulu eşanjör olarak toplam üç farklı çeşidi mevcuttur. Bir eşanjör almadan önce https://www.vefaheat.com/esanjorler/ sitemizi ziyaret edin ve sizin için en uygun sistemi uzman ekiplerimiz ile belirleyelim. Bu üç çeşit arasında yapılacak olan tercih, istenilen özelliklere göre değişmektedir.

Eşanjör Özellikleri

Plakalı sistemde arada bir plaka bulunur ve bu plaka ısı geçirgenliği yüksek bir malzeme olarak seçilmelidir. Genel olarak tercihlere baktığımızda bakır bunun için iyi bir tercih olarak durmaktadır. Yapılan sistemlerde önemli noktalardan biri ısı alışverişi sağlanırken bu ısıyı dışarıya değil diğer akışkana aktarmasıdır. Yüksek sıcaklıkların olmadığı sistemlerde ise farklı tip ara plakalar seçilebilir. Eşanjörlerin önemi; Eşanjörler çok katlı yapılarda ısınma ihtiyacının giderilmesini sağlar. Endüstriyel makinelerde yüksek sıcaklık değerlerini önleyerek kullanılan aracı emniyette tutar. Kullanılacak olan eşanjörün özelliği de ihtiyaç durumuna göre belirlenir. Peki bir eşanjörün özellikleri nelerdir?

  • Kapasite
  • En yüksek sıcaklık değeri
  • En düşük sıcaklık değeri
  • Isı artış hızı
  • Basınç değeri
  • Hızı

Daha birçok özellik ile bağdaştırabileceğimiz eşanjörleri en basit olarak yukarıda ki gibi ayırmak mümkündür. Eşanjör seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken tüm konular sitemizde mevcuttur.